JUDr. Peter Lysina, PhD., je absolventom Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Doktorandské štúdium vo vednom odbore medzinárodné právo ukončil na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Od roku 2003 až doposiaľ sa venoval a venuje medzinárodnému právu súkromnému a právu EÚ, a to tak v teoretickej, ako i v praktickej rovine. Od roku 2003 až doposiaľ pôsobil a pôsobí na popredných slovenských právnických fakultách. Aktuálne je odborným asistentom Katedry medzinárodného práva a európskeho práva na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave. Okrem toho pôsobil aj na Katedre medzinárodného práva a európskeho práva na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Od roku 2008 pôsobí aj na odbore práva EÚ na Ministerstve zahraničných vecí Slovenskej republiky. Vo vedeckej a publikačnej činnosti sa venuje viacerým otázkam spätým s medzinárodným právom súkromným a jeho prepojením na právo EÚ. Publikoval viacero odborných vedeckých článkov v domácich i zahraničných publikáciách. Je tiež spoluautorom diela „Stratégia rozvoja slovenskej spoločnosti“, na tvorbe ktorého sa podieľali poprední slovenskí teoretici z viacerých oblastí spoločenského života. Spoluautorsky sa taktiež podieľal na príprave dvoch učebných pomôcok z medzinárodného práva súkromného. Participoval na mnohých vedeckých konferenciách venovaných aktuálnym problémom medzinárodného práva súkromného či práva EÚ. Je tiež vedeckým tajomníkom Slovenskej spoločnosti pre medzinárodné právo, ktorá pôsobí pri Slovenskej akadémii vied.
JUDr. Natália Štefanková, PhD., absolvovala Právnickú fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (2001). Od roku 2002 pôsobí na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave. V roku 2010 jej bol na tejto fakulte udelený titul PhD. V rokoch 2008 až 2011 vykonávala funkciu prodekanky pre zahraničné styky Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave. Od roku 2010 externe pôsobí i na Fakulte práva Paneurópskej vysokej školy v Bratislave a na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici. Vedecky a pedagogicky sa venuje oblasti medzinárodného práva súkromného, európskeho súkromného práva, práva medzinárodného obchodu a právnej komparatistike. Je autorkou a spoluautorkou odborných publikácií a vedeckých prác venovaných problematike kolízneho riešenia súkromnoprávnych vzťahov s cudzím prvkom. Osobitne sa vo svojej autorskej práci venuje analýze právnej úpravy medzinárodnej kúpnej zmluvy. Podieľa sa na aktualizácii a dopĺňaní národnej databázy CISG na území Slovenskej republiky, ktorej je spoluzakladateľkou. Okrem týchto oblastí sa okrajovo venuje aj problematike právnej ochrany kultúrnych predmetov.
JUDr. Michal Ďuriš, PhD., je absolventom Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Od roku 2000 pôsobí na Katedre medzinárodného práva a európskeho práva tejto univerzity, kde sa venuje prevažne medzinárodnému právu súkromnému a procesnému a právu medzinárodného obchodu. V minulosti pôsobil ako externý spolupracovník aj na Fakulte medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. V rokoch 2000 až 2004 pôsobil ako externý spolupracovník na Ministerstve zdravotníctva Slovenskej republiky. Pedagogicky pôsobí v oblasti medzinárodného práva súkromného a procesného, práva medzinárodného obchodu a európskeho práva. Dizertačnú prácu obhájil v odbore obchodné právo na tému „Obchodnoprávne vzťahy s cudzím prvkom“. Vo vedeckej a publikačnej činnosti sa venuje najmä základným inštitútom medzinárodného práva súkromného (kolízne normy, remisia a transmisia, výhrada verejného poriadku) a v rámci európskeho práva otázkam vnútorného trhu Európskej únie. Spoluautorsky sa podieľal na vydaní učebných pomôcok z medzinárodného práva súkromného, európskeho práva, medzinárodného práva obchodného a obchodného práva. Participoval na niekoľkých vedeckých konferenciách venovaných aktuálnym otázkam medzinárodného práva súkromného. Od roku 2003 vykonáva povolanie advokáta. V roku 2010 bol zvolený za člena Revíznej komisie Slovenskej advokátskej komory.
JUDr. Marek Števček, PhD., po absolutóriu na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave sa v teoretickej, ako aj praktickej rovine venuje občianskemu právu, osobitne občianskemu právu procesnému. Od roku 1999 až doposiaľ pôsobí na Katedre občianskeho práva Právnickej fakulty Univerzity Komenského. Okrem toho pôsobil aj na Katedre občianskeho práva Právnickej fakulty UMB v Banskej Bystrici a ako vedecký pracovník na Ústave štátu a práva Slovenskej akadémie vied v Bratislave. V súčasnosti prednáša občianske právo procesné aj na Fakulte práva Paneurópskej vysokej školy v Bratislave. Od roku 2002 vykonával súčasne aj advokátsku prax a od septembra 2008 do mája 2011 pôsobil vo funkcii sudcu. Vo vedeckej a publikačnej činnosti sa venuje širokému spektru problémov občianskeho práva. Publikoval niekoľko desiatok odborných a vedeckých statí nielen v domácej periodickej literatúre, ale aj v Českej republike, Poľskej republike či v Rakúskej republike. Spoluautorsky sa tiež podieľal na vydaní niekoľkých odborných knižných prác, učebníc občianskeho práva hmotného i procesného, ako aj Encyklopédie Beliany. Samostatnú vedeckú monografiu venoval problematike procesného nástupníctva v civilnom procese. Participoval na mnohých vedeckých konferenciách venovaných aktuálnym problémom občianskeho práva. Je členom Vzdelávacieho kolégia Slovenskej advokátskej komory i redakčných rád viacerých odborných časopisov a podpredsedom rozhodcovského súdu pri Slovenskom futbalovom zväze.
Jednotlivé časti komentára k zákonu spracovali:
JUDr. Peter Lysina, PhD. § 1; § 2; § 5; § 6; § 7; § 8; § 19; § 20; § 20a; § 21; § 22; § 32; § 34; § 37d; § 38; § 47; § 52; § 59; § 60; § 62; § 63; § 64; § 70.
JUDr. Natália Štefanková, PhD. § 9; § 10; § 11; § 12; § 13; § 14; § 15; § 16; § 23; § 24; § 24a; § 25; § 26; § 26a; § 27; § 38a; § 39; § 40; § 41; § 41a; § 53; § 54; § 65; § 66; § 67; § 68i; § 69.
JUDr. Michal Ďuriš, PhD. § 3; § 4; § 17; § 18; § 28; § 29; § 30; § 31; § 33; § 35; § 36; § 37e; § 42; § 43; § 44; § 45; § 49; § 55; § 56; § 57; § 58.
JUDr. Marek Števček, PhD. § 37; § 37a; § 37b; § 37c; § 46; § 48; § 50; § 51; § 61; § 62a; § 68; § 68a; § 68b; § 68c; § 68d; § 68e; § 68f; § 68g; § 68h.
Recenzenti:
Doc. JUDr. Peter Vršanský, CSc.
Doc. JUDr. Mgr. Andrea Olšovská, PhD.