JUDr. Eduard Burda, PhD. (1981)
Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave absolvoval v roku 2004. Následne začal pôsobiť ako interný doktorand na Katedre trestného práva, kriminológie a kriminalistiky Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, kde v roku 2008 úspešne obhájil dizertačnú prácu na tému „Okolnosti vylučujúce protiprávnosť činu v trestnom práve.“ V súčasnosti pôsobí na uvedenej katedre Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave ako odborný asistent. Zároveň od roku 2008 do konca roka 2010 pôsobil ako advokátsky koncipient JUDr. Ondreja Laciaka, PhD. Publikoval viac ako tri desiatky odborných a vedeckých článkov z oblasti trestného práva, venuje sa tiež kriminológii. V roku 2008 získal druhú cenu Publikačnej súťaže za rok 2007 Bulletinu slovenskej advokácie za článok „Oprávnené použitie zbrane ako okolnosť vylučujúca protiprávnosť činu v trestnom práve hmotnom.“ Pravidelne navštevuje vedecké a odborné konferencie doma i v zahraničí. V roku 2006 vydal vedeckú monografiu s názvom „Trestné činy proti životu a zdraviu v porovnaní starého a rekodifikovaného Trestného zákona“. Zaujíma sa tiež o problémy akademickej samosprávy verejných vysokých škôl, od roku 2010 pôsobí ako predseda Akademického senátu Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Bol spoluorganizátorom konferencie „Míľniky práva v stredoeurópskom priestore“ 2007 a 2008 a hlavným editorom zborníkov z nich. Zúčastnil sa tiež na organizácii medzinárodnej vedeckej konferencie „Právo ako zjednocovateľ Európy – Veda a prax“, organizovanej pri príležitosti 90. výročia založenia Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. V súkromí je vášnivý turista, rád sleduje dobré filmy a číta podnetné knihy.
Doc. JUDr. Jozef Čentéš, PhD. (1967)
Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave absolvoval v rokoch 1987–1991. Postgraduálne doktorandské štúdium na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave absolvoval v rokoch 1991–1995 a bola mu udelená vedecko-pedagogická hodnosť philosophice doctor (PhD.) vo vednom odbore trestné právo. Po úspešnom habilitačnom konaní na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave bol v roku 2008 vymenovaný za docenta vo vednom odbore trestné právo.
Pôsobí na Generálnej prokuratúre SR vo funkcii zástupca riaditeľa trestného odboru. Od roku 1999 pôsobí aj ako vysokoškolský učiteľ na Katedre trestného práva, kriminológie a kriminalistiky Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. V rokoch 1997 až 2008 pôsobil ako externý vysokoškolský učiteľ na Akadémii Policajného zboru v Bratislave. Od roku 2007 do roku 2010 pôsobil ako externý vysokoškolský pedagóg na Fakulte práva Bratislavskej vysokej školy práva (Paneurópskej vysokej školy). Je členom vedeckej rady Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru, Akadémie Policajného zboru v Bratislave a dvoch vedeckých rád odborných časopisov v Českej republike. Je členom Rady Justičnej akadémie SR, kde pôsobí aj ako externý pedagóg.
Absolvoval viaceré stáže a študijné pobyty v zahraničí. Aktívne sa zúčastňuje na vedeckých konferenciách a seminároch v Slovenskej republike aj v zahraničí. Je autorom, resp. spoluautorom viacerých vysokoškolských učebných textov, odborných publikácií, niekoľkých desiatok odborných článkov v odborných časopisoch. Bol vedúcim autorského kolektívu, ktorý vypracoval komentáre k Trestnému zákonu a k Trestnému poriadku. Vo svojej publikačnej činnosti sa venuje najmä trestnému, procesnému právu (zaisťovacie úkony a predsúdne konanie).
Je autorom vedeckej monografie „Hmotnoprávne aspekty trestnej činnosti páchanej v súvislosti s nealkoholovou toxikomániou v Slovenskej republike“ (2007). Bol členom rekodifikačnej komisie, ktorá vypracovala návrh nového Trestného poriadku (zákon č. 301/2005 Z. z.). Je predsedom rigoróznej komisie pre trestné právo procesné a členom komisie pre obhajoby doktorandských dizertačných prác vo vednom odbore trestné právo.
Doc. JUDr. Juraj Kolesár, CSc. (1955–2011)
Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave ukončil s vyznamenaním a od r. 1978 nastúpil ako asistent na Katedru trestného práva Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Učiteľskú činnosť prerušil počas pôsobenia v oblasti vojenskej justície, ktorú opustil ako dôstojník justičnej služby. V roku 1981 získal titul JUDr. obhajobou rigoróznej práce s názvom „Kriminalistická balistika.“ V roku 1986 získal vedecko-akademickú hodnosť CSc. po štúdiu a obhajobe dizertačnej práce na tému prvotných a neodkladných úkonov v trestnom konaní. Do roku 1989 absolvoval rozličné stáže a študijné pobyty orientované na trestné právo a kriminalistiku na vtedajšej Vysokej škole ZNB v Bratislave a Prahe a na právnických fakultách v Prahe, Brne, Halle a Kyjeve. V oblasti výučby sa venoval predovšetkým kriminalistike. V roku 1991 po štúdiu v Kanade získal titul bakalára v oblasti trestného práva na York University v Toronte. V roku 1992 vyučoval jeden semester ako hosťujúci profesor na Tulsa University Law School v USA. Ďalší študijný pobyt absolvoval v roku 1994 na Rijksuniversiteit v Utrechte, v Holandsku. Titul docenta trestného práva získal v roku 1992 obhajobou habilitačnej práce „Znalec v anglosaskom práve“. Popri kriminalistike začal vyučovať aj trestné právo hmotné a procesné. Pôsobil doma i v zahraničí, publikoval i prednášal. Nosnou problematikou jeho prác bola oblasť dokazovania v predsúdnom i súdnom trestnom konaní. Od roku 1993 bol členom Slovenskej advokátskej komory a popri výkone advokácie pôsobil ako lektor ďalšieho vzdelávania koncipientov a člen legislatívnej skupiny pre trestné právo.
JUDr. Marek Kordík LL.M., PhD. (1983)
Absolvoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave (2006), následne na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave obhájil rigoróznu prácu (2008). Absolvoval postgraduálne štúdium na United Nations Interregional Crime and Research Institute (UNICRI) a Faculta di Giurisprudenza, Torino (2009), následne obhájil na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave dizertačnú prácu v odbore trestné právo (2010). Od roku 2008 pôsobí ako vedecko-výskumný pracovník na Katedre trestného práva, kriminológie a kriminalistiky, kde sa venuje aj pedagogickej činnosti. Od roku 2006 do roku 2010 pôsobil v advokácii, pôvodne ako advokátsky koncipient, od roku 2010 ako advokát zapísaný v zozname SAK so zameraním na trestné právo, právny styk s cudzinou, anti moneylaundering a medzinárodné trestné právo. V súčasnosti pôsobí ako konzultant v súkromnom sektore. Aktívne publikuje najmä v oblasti trestného práva procesného a medzinárodnej justičnej spolupráce v domácej a zahraničnej odbornej literatúre (Bulletin SAK, Trestní právo, Právny obzor, atď.), zúčastňuje sa na odborných seminároch, konferenciách a kolokviách. Je spoluriešiteľom, resp. riešiteľom viacerých grantov. Je víťazom publikačnej súťaže Bulletinu SAK za rok 2008. Je držiteľom špeciálnej ceny Vedeckej komisie Inštitútu UNICRI.
JUDr. Ondrej Laciak, PhD. (1980)
Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave absolvoval v roku 2004. V roku 2005 úspešne obhájil rigoróznu prácu na tému „Nutná obrana“. Od roku 2007 začal pôsobiť na Katedre trestného práva, kriminológie a kriminalistiky na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave ako interný doktorand a v roku 2010 úspešne obhájil dizertačnú prácu na tému „Motív, príčiny a podmienky trestného činu“. Po udelení vedecko-akademickej hodnosti PhD. pokračoval v pôsobení na Katedre trestného práva, kriminológie a kriminalistiky na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave ako vedecko-výskumný pracovník, kde sa venuje aj pedagogickej činnosti. Zároveň je aj advokátom so zameraním najmä na obhajobu v trestnom konaní. Je členom orgánu predsedníctva (Advisory Board) Európskej komory obhajcov (European Criminal Bar Association − ECBA) so sídlom v Londýne. V súčasnosti vykonáva funkciu prodekana Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Absolvoval viacero zahraničných študijných pobytov a stáží – Fordham Law School New York (2009), New York University, School of Law (2010), Tel Aviv University, The Buchmann Faculty of Law (2010), Shizuoka University, Law School (2011). V zahraničí mal niekoľko prednášok o slovenskom trestnom práve a trestnom konaní.
Aktívne sa zúčastňuje na vedeckých konferenciách a odborných seminároch v Slovenskej republike a v zahraničí. Bol spoluorganizátorom konferencie „Míľniky práva v stredoeurópskom priestore“ v roku 2008 a zároveň aj spolueditorom zborníka z tejto konferencie. Je autorom viacerých odborných článkov a spoluautor učebnice trestného práva procesného.
Mgr. Anton Martvoň, PhD. (1980)
Je absolventom Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, kde absolvoval i doktorandské štúdium ako najmladší držiteľ titulu PhD. vo vednom odbore „správne právo“ na Slovensku, pričom ho vyučuje ako odborný asistent na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave.
V praxi pôsobil v advokácii, ďalej ako podpredseda Rady Slovenského pozemkového fondu, ako poslanec Mestského zastupiteľstva v Dolnom Kubíne, ako odborný poradca a asistent poslancov NR SR, ako externý poradca predsedu Dozornej rady Fondu národného majetku, ako predseda Správnej rady Slovenského národného strediska pre ľudské práva v Bratislave, ako člen Disciplinárnej komisie pre študentov Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ale aj ako podpredseda Akademického senátu Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Mgr. Anton Martvoň, PhD., je autorom viacerých odborných článkov a spoluautorom viacerých publikácií a zborníkov venujúcich sa problematike správneho práva a správneho trestania. V minulosti spoluorganizoval a zúčastnil sa na viacerých odborných a vedeckých medzinárodných konferenciách doma i v zahraničí.
JUDr. Tomáš Matuška (1985)
Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave absolvoval v roku 2009, následne nastúpil na interné doktorandské štúdium na tej istej fakulte na Katedre trestného práva, kriminológie a kriminalistiky. V roku 2010 úspešne obhájil rigoróznu prácu na tému „Zaistenie osôb v trestnom konaní“. Vo svojej odbornej práci sa zameriava najmä na trestné právo procesné s akcentom na zaisťovacie inštitúty, predovšetkým na väzbu v prípravnom konaní. Pôsobí tiež ako advokátsky koncipient.
JUDr. Ingrid Mencerová, PhD. (1967)
Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave absolvovala v roku 1989. Od roku 1993 pracuje ako vysokoškolská učiteľka vo funkcii odborná asistentka na Katedre trestného práva, kriminológie a kriminalistiky Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Zameriava sa najmä na problematiku trestného práva hmotného a kriminológiu. Po úspešnej obhajobe dizertačnej práce na tému „Problematika obetí trestných činov“, jej bola v apríli 1998 udelená vedecko-akademická hodnosť „philosophiae doctor“ (PhD.). Ako členka občianskeho združenia Centrum praktického vzdelávania právnikov sa podieľala na rozvoji klinického vzdelávania študentov právnických fakúlt.
Doc. JUDr. Margita Prokeinová, PhD. (1971)
Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave úspešne absolvovala v roku 1995. Následne pôsobila od roku 1995 v rámci doktorandského štúdia internou formou na Katedre trestného práva, kriminológie a kriminalistiky Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Toto štúdium ukončila v roku 2001 dosiahnutím vedecko-akademickej hodnosti doktora filozofie PhD. V priebehu tohto obdobia získala i akademický titul doktor práv JUDr. Od roku 1998 je v pracovnom pomere na uvedenej katedre, najskôr ako asistentka, neskôr ako odborná asistentka. V súčasnosti pôsobí na Katedre trestného práva, kriminológie a kriminalistiky Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave ako docentka po úspešnom habilitačnom konaní v odbore trestné právo. V roku 2007 vydala vedeckú monografiu „Odklony v trestnom konaní“. Je autorkou desiatok vedeckých a odborných článkov. Zo záľub u nej dominuje šport. Aktívne sa venovala plávaniu na pretekárskej úrovni už od roku 1980. Okrem toho má rada knihy, hudbu a tanec.
JUDr. Martin Puchalla, PhD. (1978)
Štúdium na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach úspešne ukončil v roku 2001. V roku 2002 získal titul JUDr. V súčasnosti pracuje ako advokát. V období rokov 2005–2008 pôsobil tiež na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, a to na Katedre trestného práva, kde obhájil dizertačnú prácu na tému „Obhajoba v prípravnom konaní“. Je spoluautorom učebných textov Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach pod názvom „Trestné právo procesné“. Publikuje vo viacerých odborných časopisoch, venuje sa prednáškovej činnosti, je členom disciplinárneho senátu Slovenskej advokátskej komory, zahraničnej komisie SAK a členom Európskej komory obhajcov (European Criminal Bar Association − ECBA) so sídlom v Londýne.
JUDr. Tomáš Strémy, PhD. (1981)
Je absolventom Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave. Po ukončení vysokoškolského štúdia v roku 2005 študoval na Sydney College of English. Od roku 2006 pôsobí na Právnickej fakulte Trnavskej univerzite v Trnave ako odborný asistent na Katedre propedeutiky právnických predmetov a podieľa sa na činnosti Katedry trestného práva a kriminológie. Po úspešnej obhajobe dizertačnej práce na tému „Kriminologická charakteristika majetkovej a ekonomickej kriminality“ mu bol v roku 2009 udelený akademický titul PhD. Zameriava sa na oblasť trestného práva hmotného a kriminológiu, osobitne na problematiku ekonomickej kriminality. Je spoluriešiteľom viacerých grantových projektov, absolvoval viaceré študijné pobyty a zúčastňuje sa na seminároch doma i v zahraničí. Od roku 2010 pôsobí na Ministerstve spravodlivosti Slovenskej republiky ako člen ad hoc komisie vo veciach väzenstva.
JUDr. Lýdia Tobiášová, PhD. (1979)
V roku 2003 ukončila štúdium práva na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Na uvedenej fakulte jej po absolvovaní interného doktorandského štúdia na Katedre trestného práva, kriminológie a kriminalistiky po úspešnej obhajobe dizertačnej práce na tému „Alternatívne tresty“ bola v roku 2007 udelená vedecko-akademická hodnosť PhD. V súčasnosti pôsobí na menovanej katedre v pozícii odbornej asistentky a zameriava sa na oblasť trestného práva hmotného a kriminológiu, osobitne na problematiku trestania. Okrem toho pôsobí ako prodekanka Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave pre oblasť zahraničných vzťahov a grantovej politiky. Absolvovala viacero dlhodobých či kratších zahraničných študijných pobytov a stáží – na Právnickej fakulte univerzity Mykolas Romeris vo Viľňuse (2004), v Litovskom právnickom inštitúte vo Viľňuse (2005), v Európskom centre pre prevenciu kriminality HEUNI v Helsinkách (2007), na právnických fakultách v Padove, Gröningene a v Pécsi. V rokoch 2009−2010 absolvovala post-doktorandský výskumný pobyt na Fordham Law School v New Yorku ako držiteľka štipendia Fulbright Scholar Program. Aktívne sa zúčastňuje na domácich a zahraničných vedeckých a odborných konferenciách a seminároch a podieľa sa na riešení niekoľkých grantových projektov. Publikovala viacero článkov vo vedeckých zborníkoch a odborných právnických časopisoch. Bola aj spoluorganizátorkou konferencie „Míľniky práva v stredoeurópskom prostore“ v rokoch 2007 a 2008 a je spolueditorkou zborníka v roku 2007. V súčasnosti je aj členkou pracovnej skupiny Rady Európy pre otázky beztrestnosti „Committee of Experts on Impunity (DH-I)“.
JUDr. Pavol Toman (1943)
Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave absolvoval v roku 1965. Následne vykonal základnú vojenskú službu na Vojenskom obvodovom súde v Českých Budějoviciach. Od roku 1966 pôsobí s krátkou prestávkou ako sudca, od roku 1976 do roku 1993, na Najvyššom súde Slovenskej republiky, pričom od roku 1986 pôsobil vo funkcii predsedu senátu. V rokoch 1994 a 1995 bol riaditeľom sekcie trestného práva na Ministerstve spravodlivosti Slovenskej republiky. Od roku 1995 doposiaľ je predsedom senátu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky.
Z ďalších odborných aktivít JUDr. Tomana treba spomenúť, že od roku 2009 je predsedom Rady Justičnej akadémie, bol členom komisie pre novely a rekodifikáciu trestného práva od roku 1994, v rokoch 1997 a 1998 bol predsedom tejto komisie, od roku 1994 do roku 2003 bol členom a predsedom skúšobnej komisie justičných čakateľov pri Ministerstve spravodlivosti SR, od roku 1998 je členom skúšobnej komisie Slovenskej advokátskej komory a od roku 2006 členom skúšobnej komisie Slovenskej komory exekútorov, ďalej od roku 1995 pôsobí i ako externý učiteľ na Katedre trestného práva, kriminológie a kriminalistiky Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, od roku 2005 je aj externým spolupracovníkom Katedry trestného práva na Fakulte práva Paneurópskej vysokej školy v Bratislave.
Dňa 9. 2. 2001 mu dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave na základe rozhodnutia vedeckej rady priznal titul „hosťujúci docent“. V rokoch 2003 až 2005 sa ako spoluautor zúčastnil na príprave a tvorbe Trestného zákona č. 300/2005 Z. z. a následne je od roku 2007 členom komisie pre novelizáciu Trestného zákona č. 300/2005. V rokoch 2004 až 2006 bol predsedom disciplinárneho senátu pri Najvyššom súde Slovenskej republiky. Aktívne sa zúčastnil aj na riešení projektu APVV-0745-07 s názvom „Vymožiteľnosť práva v Slovenskej republike“.
Je autorom viacerých článkov v Justičnej revue a iných odborných časopisoch a zborníkoch s trestnoprávnou tematikou, najmä so zameraním na oblasť ukladania trestov. Ako spoluautor sa zúčastnil aj na publikáciách „Trestný zákon a súvisiace predpisy“ (1994), „Trestný zákon – stručný komentár“ (2006, 2010) a „Trest odňatia slobody v novom Trestnom zákone“ (2006).
Svoje dlhoročné odborné skúsenosti získané v rámci sudcovskej práce od vzniku Inštitútu pre vzdelávanie Ministerstva spravodlivosti SR a v súčasnosti na pôde Justičnej akadémie postupne odovzdával ako lektor pri Katedre trestného práva v rámci prednášok a seminárov viacerým generáciám justičných čakateľov a sudcov. Po dobu viac ako desať rokov bol pravidelne predsedom alebo členom skúšobných komisií pri skúškach justičných čakateľov. Jeho dlhoročná lektorská činnosť v rámci činnosti oboch vyššie spomenutých vzdelávacích inštitúcií bola v rámci rezortu Ministerstva spravodlivosti vysoko pozitívne hodnotená, ale zároveň bola pre neho samého impulzom na ďalšie zvyšovanie osobných odborných vedomostí a taktiež pre hľadanie legislatívnych riešení nových právnych problémov v oblasti, ktorej sa dlhoročne venuje. Okrem toho sa po dlhú dobu ako predseda senátu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky pravidelne zúčastňuje takmer na všetkých odborných seminároch sudcov z oblasti trestného práva, ktoré usporadúvajú jednotlivé krajské súdy, kde v rámci prednášok, vystúpení a vzájomnej diskusie rieši so sudcami konkrétne výkladové a aplikačné problémy. Svoje odborné vedomosti a poznatky náležite využil ako spoluautor rekodifikovaného Trestného zákona č. 300/2005 Z. z. pri jeho tvorbe, ako aj pri jeho odbornom výklade v rámci krajských seminárov sudcov trestných úsekov v Slovenskej republike.
Doc. JUDr. Jozef Záhora, PhD. (1968)
Od skončenia vysokoškolských štúdií sa sústavne ako vysokoškolský pedagóg venuje problematike trestného práva. Pôsobil ako asistent, resp. odborný asistent, neskoršie ako vedúci na Katedre trestného práva Akadémie Policajného zboru v Bratislave. Od roku 2006 pôsobí ako docent na Ústave verejného práva Fakulty práva Paneurópskej vysokej školy v Bratislave. V súčasnosti zastáva na tejto fakulte funkciu prodekana a zároveň je poverený vedením Ústavu verejného práva. Aktívne sa zúčastňuje na konferenciách a seminároch s trestnoprávnou problematikou alebo problematikou ochrany ľudských práv. Je autorom vedeckej monografie „Zaistenie vecí na účely trestného konania“ (2005), niekoľkých desiatok vedeckých štúdií a odborných článkov z oblasti trestného práva a vysokoškolského vzdelávania. Spoluautorsky sa podieľal na vysokoškolských učebniciach a niekoľkých učebných textoch.
Autorstvo Trestného zákona – komentár. Osobitná časť:
JUDr. Eduard Burda, PhD.: | úvod ku osobitnej časti TZ; úvod k I. hlave OČ; § 144 až 178; § 194a; úvod k IV. dielu V. hlavy OČ; § 281 až 283 |
doc. JUDr. Jozef Čentéš, PhD.: | úvod k III. hlave OČ; § 204 až 211; úvod k VIII. hlave OČ; úvod k III. dielu VIII. hlavy OČ; § 321 až 336a; § 436 až 440 |
doc. JUDr. Juraj Kolesár, CSc. (v spoluautorstve s JUDr. Eduardom Burdom, PhD.): | úvod k IX. hlave OČ; § 359 až 360a; § 363 až 366 |
JUDr. Marek Kordík, LL.M, PhD.: | § 229 až 249a; úvod k V. hlave OČ; § 250 až 258; § 261 až 268; úvod k XII. hlave OČ vrátane II. dielu; § 417 až 435 |
JUDr. Ondrej Laciak, PhD.: | § 342 až 358 |
Mgr. Anton Martvoň, PhD.: | úvod k X. hlave OČ a ku každému zo štyroch dielov X. hlavy OČ; § 379 až 392 |
JUDr. Tomáš Matuška: | vecný register |
JUDr. Ingrid Mencerová, PhD.: | § 199 až 203; úvod k IV. dielu VIII. hlavy OČ; § 337 až341 |
doc. JUDr. Margita Prokeinová, PhD.: | úvod k I. dielu VI. hlavy, § 284 až 299a; § 361 a 362; § 367 až 378a |
JUDr. Martin Puchalla, PhD.: | § 270 až 280 |
JUDr. Tomáš Strémy, PhD.: | § 259, 260, 269, 269a; úvod k XI. hlave OČ; § 393 až 415 |
JUDr. Lýdia Tobiášová, PhD.: | úvod k II. hlave OČ, § 179 až 198 (okrem § 194a) |
JUDr. Pavol Toman: | úvod k VII. hlave OČ; § 311 až 320 |
doc. JUDr. Jozef Záhora, PhD.: | úvod k IV. hlave OČ; § 212 až 228; úvod k II. dielu VI. hlavy OČ; § 300 až 310 |
Recenzenti:
prof. JUDr. Milan Čič, DrSc. et Dr. h. c.
doc. JUDr. Yvetta Turayová, CSc.
Venované pamiatke váženého kolegu a skvelého človeka
doc. JUDr. Juraja Kolesára, CSc.